Epeműtétek

Epeműtétek

laparoscopos epehólyag eltávolítás

hagyományos epehólyag eltávolítás


Epeműtéten általában az epehólyag műtéti eltávolítását értjük.

Ennek indikációja az epehólyagban kialakuló epekövek, melyek egy ideig nem vagy csak nagyon enyhe, nem jellegzetes panaszt okoznak – ilyenek az emésztési zavarok, puffadás, teltségérzés, később görcsök alakulhatnak ki melyek erőssége az enyhétől a szinte elviselhetetlen fájdalomig terjedhet.

Legsúlyosabb esetben epehólyag gyulladás – és következményesen az epehólyagfal elhalása, kilyukadása is lehet, de hasonló súlyos következmény lehet az elsodródó apró kövek, melyek az epeutak elzárása folytán sárgaságot és hasnyálmirigy gyulladást okozhatnak.  

Tünetek:

enyhébb esetben teltségérzés, puffadás, hasmenés, változó erősségű jobb bordaív alatti és hátba sugárzó fájdalom, görcsök, súlyosabb esetben sárgaság, hasnyálmirigy gyulladás, epehólyag gyulladás, mely heves fájdalommal, lázzal, hidegrázással, hányással jár.

Szövődmények:

sárgaság (icterus), hasnyálmirigy gyulladás (biliaris pancreatitis); epehólyag gyulladás (cholecystitis acuta calculosa); epehólyag kilyukadása (perforatio cholecystae), epehólyag körüli tályog kialakulása

Kezelés:

kezdetben epés kímélő diéta tartásával a panaszok megelőzhetőek.

Ez csak ideig óráig segít, és ha valakinél epekövet diagnosztizálnak, mindenképp érdemes felkészülni a műtétre, mert előbb utóbb a panaszok erősödése és a szövődmények kialakulása várható.

Az epekövesség alapvetően sebészi betegség, végleges kezelése a műtét.

Javasolt tünetek kialakulása előtt vagy enyhe tünetek esetén elvégezni a műtétet, mert ilyenkor a legkisebb a műtéti kockázat, a műtéti megterhelés és leggyorsabb a felépülés.

Gyulladás esetén, ha az enyhe lefolyású, antibiotikum , kímélő diéta, jegelés segíthet átvészelni a legkritikusabb időszakot, ezt követően 8-12 héttel javasolt a műtét elvégzése.

Amennyiben a gyulladás gyors lefolyású és súlyos, a sürgős műtét nem kerülhető el. 

Sárgaság esetén néhány kivételtől eltekintve a műtétet endoscopos epeút tisztitás és kőeltávoltás valamint az Oddi sphincter bemetszése (ERCP-EST) előzi meg.

Ezt követően javasolt a műtétet 24-48 órán belül elvégezni. Ha a műtét ebben az időintervallumban nem történik meg, javasolt néhány (8-12) hét várakozás, hogy az epeúttisztitás okozta gyulladás megszűnjön, ezáltal a műtéti szövődmények kockázata csökkenjen.

Tudni kell, hogy szövődményes esetekben a laparoscopos epehólyag eltávoltás sikeressége szignifikánsan csökken.

Műtéti lehetőségek:

Elsődlegesen választandó megoldás a laparoscopos epehólyag eltávoltás. Bizonyos esetekben, műtéti szituációkban  a műtét alatt váltani kell hagyományos nyitott műtétre – ezt nevezzük konverziónak – ilyenkor a műtétet a hasüreg megnyitásának segítségével végezzük el és fejezzük be.

Korábban elvégzett felhasi vagy nagyobb hasi műtétek, többszöri lezajlott súlyos gyulladás esetén laparoscopos műtét helyett a hagyományos nyitott műtétet kell választani.

Laparoscopos cholecystectomia:

a műtétet 4 kis lyukon bevezetett eszközök segítésgével végezzük el, a hasüreget a műtéthez szén-dioxiddal tültjük fel megfelelő nyomással biztosítva a műtéthez megfelelő teret.

A műtét során az epehólyag ereit és az epehólyag vezetéket fém vagy műanyag klippekkel zárjuk le, az epehólyagot pedig egyben a kövekkel együtt távolítjuk el a hasüregből.

A műtéti területet 24 órán át benthagyott drainnel biztosítjuk, a páciens 24 -36 óra után távozhat a kórházból. A gyógyulási időszak 1-2 hét.

Hagyományos nyitott műtét:

a hasfalat a jobb bordaív alatt, ritkább esetben a középvonalban nyitjuk meg az izmok átvágásával.

Az érképleteket és az epehólyag vezetéket klippekkel vagy lekötésekkel zárjuk le, az epehólyagot ezután emeljük ki a hasüregből.

A hasfal széles megnyitása miatt a gyógyulási időszak elhúzódóbb, késői sérv kialakulása a hegvonalban gyakrabban fordul elő.

A felépülés néhány hetet vesz igénybe, fizikai kímélet 6 hétig javasolt.